מרפאת מומחים,
רפאל איתן 1, קרית אונו
התקשרו עכשיו
052-3309341

או צרו איתנו
קשר

מה זו
השמנה?

השמנת יתר (Obesity) מוגדרת כריבוי של רקמת שומן, אשר עלולה לפגוע בבריאות המטופל.ת. השכיחות של עודף משקל והשמנת יתר נמצאים בעלייה חדה בעולם המערבי, עד כדי כך שארגון הבריאות העולמי הגדיר את ההשמנה כמחלה כרונית.

יותר ממחצית מהישראלים סובלים מעודף משקל, ומתוכם

כ-27% סובלים מהשמנה

השמנה היא גורם סיכון מרכזי למחלות כגון:

סכרת, לחץ דם גבוה ויתר שומני דם

בעוד כ-30 שנים תוחלת

תוחלת החיים הגלובלית תרד בשלוש שנים

השמנה הינה

גורם המוות החמישי בעולם

איך מאבחנים השמנה?

הכלי הנפוץ לאבחון עודף משקל או השמנה הוא חישוב מדד הBMI. הנוסחה הינה משקל הגוף (בקילוגרמים) מחולק בגובה במטרים בריבוע.

שכיחותה של ההשמנה בישראל

שכיחות ההשמנה בישראל דומה לזו שבמדינות ה – OECD – אחד או יותר מכל שני מבוגרים סובלים מעודף משקל או השמנת יתר, כלומר יותר ממחצית מהישראלים סובלים מעודף משקל או השמנה.

מגפת ההשמנה התפשטה עוד יותר בחמש השנים האחרונות, והעלייה עדין מתמשכת. השמנה היא מחלה כרונית שנגרמת בשל מנגנונים פיזיולוגיים-גנטיים לקויים, ולא רק בשל כשל התנהגותי, ולכן היא מצריכה סיוע מקצועי של צוות רפואי מיומן. אחת הסיבות המרכזיות לקושי בטיפול היא התפיסה הרווחת המוטעית, שלפיה השמנה היא עניין של כח רצון. היכולת לתפוס את ההשמנה כבעיה פיסיולוגית גנטית ולא התנהגותית, מיטיבה את תהליך הטיפול התרופתי לירידה במשקל.

האם השמנה מושפעת מתורשה או מסביבה?

בטח שמתם לב לאנשים שאוכלים הרבה ולא עולים במשקל, או להיפך- כאלו שאוכלים מעט ועולים במשקל.

מחקרים עדכניים מראים כי השמנה נגרמת בעיקר על ידי גורמים גנטיים ולא סביבתיים. חוקרים, שחקרו משפחות והשוו בין תאומים זהים לתאומים לא זהים, הראו שהמרכיב הגנטי בהשמנה הוא משמעותי ומהווה בין 40-70%.

להשמנה יש גורמים נוספים, כמו למשל:

סביבה

זמינות של מזון מעובד, שפע של מסעדות, שווקים וסופרמרקטים שפתוחים גם בלילה. ישיבה מרובה מול המסכים, מחסור בפעילות גופנית, כל אלו גורמים לעלייה במשקל.

לחץ

כולנו מכירים את ה"אכילה הרגשית" הנוצרת כתוצאה מסטרס. מצבי סטרס גם מעלים את הרמות של הקורטיזול והאינסולין, הורמונים שמביאים להשמנה.

הורמונים

שיבוש בפעילות של הורמון השובע לפטין והורמון הרעב גרלין יכול להביא למצב של רעב מוגבר וצריכת מזון גדולה, אשר גורמים לעליה במשקל.

למה השמנה מוגדרת כמחלה?

ההגדרה של השמנה הינה בעייתית, מכיוון שיש הרבה אנשים שמקוטלגים כסובלים מהשמנה, אך הם לא בהכרח חולים בסימנים הקליניים הנלווים להשמנה. בקצה השני של הסקאלה, יש מטופלים הלוקים בסיבוכים של מחלת ההשמנה, למרות שה BMI שלהם מוגדר תקין.

השמנת יתר מתבטאת לא רק בחיצוניות, אלא יכולה להתבטא גם במדדים בריאותיים. יש מספר סיכונים הכרוכים בהשמנת יתר, כמו למשל: סכרת, מחלות לב וממאירויות מסוגים שונים. בנוסף לכך, להשמנת יתר יכולים להיות גם סממנים נלווים התנהגותיים, כגון: בטחון עצמי נמוך, חרדה ודכאון.

איך יוצאים ממעגל הדיאטות?

מעגל הייאוש מדיאטות מוכר לכם? עוד ירידה במשקל שאחריה אתם עולים שוב ואפילו יותר במהלך השנים? ראינו שהשמנה הינה בעיה רפואית. בכל פעם שתרדו במשקל במהלך השנתיים הראשונות, הגוף יפתח מנגנוני הגנה מפני הירידה במשקל על ידי האטה במטבוליזם של הגוף.

המוח, שאחראי על מנגנון הרעב והשובע, מחווט באופן הישרדותי להעלות בחזרה את המשקל שירד. ברגע שתתחיל הירידה, המוח יעלה את תחושת הרעב ויפחית את תחושת השובע. לעיתים אנו נתרגם את זה כ״ירידה במוטיבציה״, אך בפועל הגוף כמעט תמיד ינצח בעזרת מנגנונים חזקים העובדים על עליה במשקל.

היום ידוע שיש חשיבות רבה לעבוד על המנגנונים האלו בגוף בעזרת טיפול רפואי צמוד ומקיף. לשמחתנו, הטכנולוגיה באה לעזרתינו, עם תרופות בינלאומיות חדשניות, אשר מגבירות את תחושת השובע ומאיטות את קצב התרוקנות הקיבה.