מרפאת מומחים,
רפאל איתן 1, קרית אונו
התקשרו עכשיו
052-3309341

או צרו איתנו
קשר

ירידה במשקל ללא דיאטה – האם זה אפשרי?

לרובינו, עצם המחשבה על ספירת קלוריות או שמירה על תפריט דיאטה גורמת לאי נוחות. המאמץ הרב הכרוך בתכנון קפדני של ארוחות בהכנה של המזון מראש ובספירת הקלוריות עצמה לא מתאים לכולנו. בנוסף לכך, על פי הערכות, כ- 80% מהאנשים שירדו במשקל באמצעות דיאטה, יעלו במשקל מחדש תוך 5 שנים.

אפקט ה"יויו" של הדיאטות
כולנו מכירים את "אפקט היויו"- ירידה במשקל ולאחריה עלייה, לרוב בתוספת של קילוגרמים נוספים. דיאטות אלו גורמות לתחושת תסכול וגורמות לאכילה רגשית.

למה קשה לשמור על המשקל אחרי דיאטה?
הקהילה המדעית עדיין מתחקה אחר הסיבות לקשיים בשמירת תוצאות הירידה במשקל. כיום רווחת הגישה שמדובר בשילוב של משתנים גנטיים, הורמונאליים, התנהגותיים וסביבתיים. במחקר שבוצע במכון הלאומי לסכרת ולמחלות הכליה והעיכול (NIDDK) שפורסם בכתב העת Obesity במאי 2016 ,עקבו הרופאים אחרי 14 ממשתתפי תוכנית הריאליטי האמריקאית "לרדת בגדול" (The Biggest Looser) 6 שנים אחרי שידור התוכנית. במהלך התוכנית, המשתתפים השתתפו בתוכנית של דיאטה וכושר גופני קיצוניים והצליחו לרדת 58 קילו ממשקלם בממוצע. אחרי 6 שנים, הם עלו בחזרה 41 ק"ג בממוצע. המחקר הראה אצל מרבית המשתתפים האטה חדה בקצב חילוף החומרים של הגוף, כמנגנון פיצוי שמטרתו לשמור על מאזן אנרגטי. שינוי זה גרם לעלייה במשקל (למרות שהמשיכו להקפיד על התזונה). מסקנת החוקרים היתה כי על מנת לשמר לאורך זמן הישג של ירידה במשקל, יש צורך בדיאטה דלת קלוריות קיצונית, מה שכמובן לא אפשרי לרובינו.

 

 

מהי גישת הנון דיאט?
שיטת ה"נון דיאט" הינה שיטה טיפולית לפיתוח אכילה מודעת ומאוזנת ולשיפור ה well being שלנו. על פי גישת ה"נון דיאט", עלינו להתמקד בגוף ובצרכיו, לטפח דימוי גוף חיובי ולא לעסוק יתר על המידה במשקל ובאוכל. הכלים שמקנה שיטת ה"נון דיאט" מאפשרים אכילה של כלל המזונות. במלים אחרות, אין "מזונות מותרים" ו"מזונות אסורים".

הורדה במשקל ללא דיאטה
ירידה במשקל בדרך המסורתית כוללת שמירה על דיאטה ופעילות גופנית. זה דורש יכולת התמדה, זמן פנוי ומשאבים, שלא לכולנו יש. תוסיפו לזה טיפול במשפחה, בעבודה, בלימודים ובשלל מטלות. כתוצאה מכך, לרבים מאיתנו קשה להתחייב לתהליך מסודר של דיאטה. האם יש דרך לרדת במשקל ללא דיאטה? כולנו יודעים שתהליך של ירידה במשקל כרוך בסיגול הרגלים לאורח חיים בריא והקפדה על תזונה בריאה. גם שתייה מרובה של מים ושמירה על שעות שינה יכולות לסייע לתהליך.
מרפאה מקצועית לטיפול בהשמנה יכולה לשים סוף לדיאטות החוזרות ונשנות, באמצעות תהליך מבוקר, מפוקח ומותאם אישית. רופא/ה מיומנ/ת המתמקצע בטיפול בהשמנת יתר, יודע/ת לשלב בין סוגים שונים של תרופות ולהתאים את המינונים, כדי להגיע לתוצאות אופטימליות.

תרופות לירידה במשקל
בשנים האחרונות הגיעו לארץ תרופות בינלאומיות למניעת השמנה. במקור, הן פותחו כתרופות לסכרת. התרופות מופעלות על קולטני המח. הן יודעות לווסת את מנגנון התיאבון ולהפחית את תחושת הרעב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות