מרפאת מומחים,
רפאל איתן 1, קרית אונו
התקשרו עכשיו
052-3309341

או צרו איתנו
קשר

איך לרדת במשקל בצורה נכונה?

ירידה במשקל הינו תהליך שיש לבצע בצורה נכונה וחכמה, שכן כולנו יודעים שהחלק הקשה הוא לא לרדת במשקל, אלא לשמור עליו. תהליך הירידה במשקל צריך להתבצע בצורה מבוקרת, מה שיסייע לנו לשמור על המשקל לאחר מכן. דיאטות מרובות לאורך השנים פוגעות בחילוף החומרים בגופינו וכפועל יוצא, פוגעות באפשרות לירידה במשקל בנסיונות הבאים (אפקט ה"יו יו" המוכר). מחקרים הראו כי הדבר נובע בעיקר מהשינויים באגירת השומן שמתרחשים לאחר תקופות של מחסור בקלוריות, כפי שקורה בדיאטות.

הצבת מטרות הרזייה מציאותיות

מטרות תהליך הירידה במשקל צריכות להיות מוגדרות ומציאותיות. לכל אדם נתונים שונים וקצב ירידה במשקל שונה. כדאי להימנע מהשוואות וציפיות לרדת במשקל כמו "הבן של השכנה".

ירידה מהירה במשקל
ירידה מתונה ובריאה במשקל תתבטא בחצי קילו (הפחתה של כ-500 קלוריות ביום) ועד ק"ג אחד בשבוע (גירעון קלורי של כ-7000 קלוריות לאורך השבוע). ירידה מתונה בקצב זה, לא מכניסה את הגוף למצב של רעב או סטרס ומכאן שהסיכוי להתמיד עולה.
ירידה מתונה במשקל מאפשרת ירידה ממסת השומן ולא ממסת השריר. מדוע? ירידה גדולה במשקל בפרק זמן קצר עלולה להצביע על איבוד מסת שריר ולא מסת שומן, שכן שריר שוקל יותר משומן. בנוסף הדבר יכול להצביע על איבוד נוזלים.
את מסת השריר חשוב לשמור ולא לדלל. ככל שמסת השריר עולה, חילוף החומרים שלנו גבוה יותר. 

תזונה שמתאימה לירידה במשקל
כדי לרדת במשקל, חשוב להקפיד על מספר כללי תזונה, שיתמכו בתהליך-
אכילה של 6 ארוחות ביום – פיזור הארוחות לאורך היום (מומלץ 3 ארוחות עיקריות ו3 ארוחות ביניים) – מונעת מצב של רעב בארוחה העיקרית ונשנוש לא מבוקר בין הארוחות. אכילה מאוזנת זו עוזרת גם לשמור על רמת השובע ועל רמות הסוכר לאורך היום (מה שגם משפיע על תחושות הרעב, ואף חשוב יותר לסוכרתיים).
קצב אכילה – חשוב לאכול בנחת ובלי לחץ זמן. אכילה מהירה עלולה לגרום לצריכה קלורית מוגברת ולהעמיס על הקיבה. נסו לאכול בקצב איטי וללעוס היטב.
תחליפים – לכל אחד מאבות המזון ישנו תחליף, אשר שונה בהרכב התזונתי והקלורי. מטרת התחליפים לאפשר גיוון בתפריט, מה שיעזור לנו להתמיד בתוכנית לאורך זמן וכן להכניס לתפריט שלנו מאכלים אהובים שלא נרצה לוותר עליהם.

טיפים לירידה במשקל 
יש מספר טיפים נוספים, שיסייעו לנו לרדת במשקל בצורה מיטבית, כגון:
שתיית מים – הקפידו לשתות מים לאורך כל היום. יש לכך חשיבות רבה בתהליך הירידה במשקל. המים מאפשרים למערכת העיכול לעבוד בצורה מיטבית ומונעים עצירות. בנוסף שתיה של לפחות 10 כוסות מים ביום עוזרת להאיץ את חילוף החומרים.
יש להעדיף לשתות מים על פני שתיה ממותקת או משקאות המכילים קפאין (כמו קפה או תה). יתכן שלא ידעתם, אבל מים עוזרים לעתים להפחית תחושת רעב שנדמה שנובעת מרעב, אך בפועל נובעת מצמא בלבד.
פעילות גופנית קבועה – פעילות גופנית מגדילה את ההוצאה האנרגטית ובכך מאפשרת הורדה במשקל. חשוב לשלב פעילות אירובית (הליכה, ריצה, שחיה וכדומה) עם פעילות אנאירובית (הרמת משקולות, פילאטיס, יוגה וכדומה). שילוב זה מאפשר שריפת שומן והגדלה של מסת השריר. כמובן שלפעילות גופנית יש יתרונות בריאותיים נוספים רבים כמו הורדת כולסטרול רע, איזון לחץ הדם, שינה טובה יותר, שיפור מצב הרוח ועוד.

ירקות ופירות – מומלץ לשלב כ-5 סוגי ירקות ופירות טריים בצבעים שונים. לפירות וירקות יתרונות רבים. הם מכילים סיבים תזונתיים אשר חשובים לפעילות המעי וגם נוגדי חמצון אשר חיוניים לתפקוד הגוף ובנוסף ויטמינים ומינרלים החשובים לגוף ועוד.

תרופות לירידה במשקל
בשנים האחרונות הגיעו לארץ תרופות בינלאומיות למניעת השמנה. במקור, הן פותחו כתרופות לסכרת. התרופות מופעלות על קולטני המח. הן יודעות לווסת את מנגנון התיאבון ולהפחית את תחושת הרעב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות